قفل بیومتریک چیست؟ + آشنایی با مدل های مختلف

امنیت یکی از مهم ترین مفاهیمی است که انسان در طول تاریخ به دنبال آن بوده است. یکی از مهم ترین روش ها برای تامین امنیت برای ساختمان ها نصب درب ورودی امن با یک قفل ضد سرقت است. مدل های مختلف قفل بیومتریک از جمله محصولات مهم و جدید در زمینه قفل های درب ورودی ضد سرقت هستند. با ما همراه باشید تا با این قفل ها و تکنولوژی مورد استفاده در آن ها آشنا شوید.

قفل دیجیتال ایران لاک
قفل دیجیتال ایران لاک

در ابتدا شما را با واژه بیومتریک آشنا خواهیم ساخت. بیومتریک یکی از خصوصیات فیزیکی در انسان ها می باشد که برای شناسایی شخص در سیستم های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این ویژگی باید در افراد مختلف، متغییر باشد و برای هر فرد این مشخصه بیومتریک یکتا باشد درست مانند شماره ملی که برای هر فرد یک عدد ثابت و مشخص است. از جمله خصوصیات فردی بیومتریک در انسان ها می توان به اثرانگشت و عنبیه چشم اشاره نمود.

قفل بیومتریک چیست؟

قفل بیومتریک یکی از انواع قفل هوشمند موجود در بازار می باشد. در واقع این مدل از قفل ها از امن ترین و  پیشرفته ترین مدل های قفل دیجیتال بوده که قیمت آن نیز نسبت به سایر محصولات گران تر است. برای تولید قفل الکترونیکی بیومتریک از مجموعه ای از مشخصات بیولوژیکی افراد برای دسترسی به قفل درب استفاده شده است. این قفل ها امن ترین و راحت ترین روش های دسترسی را در اختیار شما قرار می دهند. با استفاده از سنسورهای مخصوص که در این قفل ها تعبیه شده کار تایید هویت انجام می شود. قفل اثر انگشتی از محبوب ترین مدل قفل بیولوژیکی در بازار می باشد.

انواع قفل بیومتریک

همان طور که اشاره شد، این قفل ها دارای مدل های مختلفی هستند و با استفاده از خصوصیات مختلف بیومتریک افراد، قفل ها با امکانات متفاوتی تولید و روانه بازار شده است. از مهم ترین انواع قفل بیومتریک می توان به این موارد اشاره نمود:

  • قفل اثر انگشتی
  • قفل تشخیص و کنترل صدا
  • قفل تشخیص چهره
  • اسکن کف دست و عنبیه

در هرکدام از این قفل ها از حسگرها و سنسورهای متناسب استفاده شده تا به خوبی و با امنیت بالا امر تایید هویت انجام شود.

قفل درب اثرانگشتی

همان طور که اشاره شده قفل درب اثر انگشتی از محبوب ترین این مدل ها می باشد. قفل اثر انگشتی نه تنها در میان محصولات بیومتریک، بلکه در میان تمام مدل های قفل دیجیتال مانند قفل رمزدار و قفل کارتی، دارای بالاترین سطح محبوبیت می باشد. قیمت نسبتا مناسب، امنیت بسیار بالا و سادگی در استفاده از مشخصات مثبت این قفل ها است که موجب محبوبیت و در نتیجه افزایش فروش آن ها شده است. امروز از روش های مختلف دسترسی به صورت همزمان در قفل ها استفاده میشود. یعنی یک قفل می تواند به صورت همزمان از روش دسترسی اثر انگشت و رمز بهره ببرد. قفل درب اثر انگشتی از محبوب ترین محصولات برای نصب بر روی درب های ضد سرقت می باشند.

قفل بیومتریک تشخیص چهره

با انتخاب و خرید قفل تشخیص چهره، در واقع یکی از امن ترین قفل های درب ورودی ضد سرقت را برای ساختمان خود فراهم آورده اید. این قفل ها به خوبی چهره افراد مختلف را از یک دیگر تفکیک کرده و به هیچ وجه اشتباهی در تشخیص چهره ایجاد نخواهد شد. حتی در افرادی که شباهت زیادی با یکریگر دارند. در این محصولات فرد با نزدیک کردن چهره خود به حسگرهای تعبیه شده در قفل، چهره اسکن شده و پس از طی کردن فرآیند تشخیص و تطابق چهره فرد با چهره های ذخیره شده در اجازه دسترسی صادر می شود. همچنین درصورت عدم تطبیق چهره واقعی با اطلاعات ذخیره شده، اجازه ورود به فرد داده نخواهد شد. 


مراحل تشخیص هویت و راه اندازی قفل های بیومتریک

قفل های اللکترونیکی و دیجیتال بیومترین دارای سیستم تتشخیص الگو هستند. این الگوها برای تشخیص هویت فرد، مورد تجزیه و تحلیل و پردازش قرار می گیرد. این روند دارای دو مرحله می باشد:

  1. وارد کردن اطلاعات افراد مجاز. خصوصیات بیولوژیکی مورد استفاده در قفل مورد نظر توسط اسکنر و یا دوربین دریافت می شود. سپس این الگوها با استفاده از الگوریتم های موجود به شکل الگوهای عددی و الکترونیکی در آمده و در حافظه دستگاه برای شناسایی فرد، ذخیره می شود.
  2. مرحله تشخیص هویت. در این مرحله اطلاعات جدید و مشخصه ها بیومتریک فرد با استفاده از حسگرها دریافت، با اطلاعات ذخیره شده مقایسه و در صورت تطبیق اجازه ورود صادر می شود.

فواید استفاده از قفل های بیومتریک

نصب قفل دیجیتال بر روی درب ضد سرقت امنیت بسیار بالایی را برای ساختمان شما فراهم می آورد. حال اگر این قفل ها از نوع بیومتریک باشند این امنیت بسیار افزایش می یابد. از دیگر مشخصات و مزایای این قفل ها می توان به این موارد اشاره نمود:

  • عدم نیاز به کلید مکانیکی در قفل الکترونیکی بیومتریک مانند سایر مدل های قفل هوشمند
  • عدم نیاز به کارت و یا به خاطر سپردن رمز ورود
  • امنیت بسیار بالا
  • کاربری آسان وسریع در هنگام استفاده

صفات بیومتریک را به هیچ‌ عنوان نمی توان جعل کرد یا به سرقت برد و این یکی از دلایل امنیت بسیار بالای این قفل ها می باشد.

در فروشگاه ایران لاک مدل های مختلفی از قفل بیومتریک موجود می باشد. برای آشنایی با این محصولات و خرید با ما تماس بگیرید.امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)