هزینه هوشمند سازی منازل و ساختمان های قدیمی

امروزه هوشمند سازی منازل و ساختمان ها بسیار مورد استقبال قرار گرفته و یکی از مهم ترین مراحل هوشمند سازی، استفاده از سیستم های امنیتی پیشرفته و قفل های هوشمند در این سیستم ها می باشد.

قفل دیجیتال ایران لاک
قفل دیجیتال ایران لاک

در ابتدا بیابید با معنای دقیقی از هوشمند سازی ساختمان یا Building Intelligence آشنا شویم و ببینیم هوشمند سازی منازل چه مزیت هایی دارد سپس به سراغ روش ها و میزان هزینه ای که برای هوشمند سازی منازل نیاز است، خواهیم رفت. در این مقاله با ما همراه باشید تا جدید ترین تکونولوژی های هوشمند سازی ساختمان ها آشنا شوید.

هوشمند سازی منازل و ساختمان

هوشمند سازی ساختمان چیست؟

هوشمند سازی ساختمان به معنای کنترل و یکپارچه سازی تجهیزات ساختمانی می باشد. شاید عده این تصور کنند که هوشمند کردن ساختمان همان نصب کلید های لمسی، کنترل از راه دور تجهیزات با موبایل و اینترنت باشد. باید بدانید این تصورات تنها بخش کوچکی از هوشمند سازی ساختمان ها می باشد.

در باور ما ایده آل ترین حالت استفاده از تکنولوژی زمانی است که حضور آن نامرئی گردد، در واقع زمانی به این نقطه می رسیم که تمرکز ما بیشتر بر روی کاری که انجام می دهیم باشد، نه ابزاری که با آن کار می کنیم. جای هیچ گونه شکی نیست که به لطف موهبت های بیشمار تکنولوژی، انسان ها وضعیت بهتری برای زندگی، پیدا کرده اند. هوشمند سازی ساختمان، دانش و مهارت ساختن و خلق کردن را برای کنترل و تسلط برمحیط پیرامون در اختیار انسان ها قرار داده است.

BMS یا Building management system به معنای هوشمند سازی ساختمان و مدیریت هوشمند ساختمان است. استفاده از سخت‌ افزارها و نرم‌ افزارهایی که برای کنترل یکپارچه قسمت‌ های مهم ساختمان نصب می‌شوند. وظیفه این سیستم، چک نمودن دائمی بخش‌های مختلف ساختمان و اعمال دستورهای متعدد و مختلف به بخش های مختلف می باشد به گونه ای که عملکرد اجزاء مختلف ساختمان متعادل با یکدیگر و در شرایط بهینه و با کاهش مصارف ناخواسته و تخصیص منابع انرژی باشد. به گونه ای ساده تر باید بگوییم این سیستم بر کلیه کارها مثل باز و بسته شدن درها، ورود و خروج افراد، سیستم‌های روشنایی، سیستم‌های تهویه مطبوع پنجره و پرده اتاق‌ها و سیستم صوتی و تصویری و غیره نظارت دارد.

هوشمند سازی منازل

تفاوت خانه هوشمند با مدیریت هوشمند ساختمان BMS

 1. BMS به یک سیستم یکپارچه و هماهنگ در ساختمان گفته می شود که کنترل و مانیتورینگ تمام تجهیزات ساختمانی را بر عهده دارد. اما خانه هوشمند بخش خیلی کوچکی از یک سیستم مدیریت هوشمند است. برای درک بیشتر به این مثال توجه نمایید: شاید در منزل شما فقط سیستم سرمایش و گرمایش مرکزی مورد نظارت و مانیتورینگ قرار میگیرد و بقیه سیستم ها به صورت سنتی و دستی کار می کنند. در این صورت باید گفت منزل شما تا حدی هوشمند شده ولی BMS  به طور کامل در آن اجرا نشده است.
 2.  تفوت دیگر در هزینه هاست که اجرای کامل BMS  بسیار گران تر از خانه هوشمند می باشد.
 3. تفاوت دیگر این است که در خانه هوشمند، کنترل تجهیزات در اختیار ساکنین ساختمان و مصرف کنندگان می باشد ولی در BMS کنترل تجهیزات در اتاق کنترل و در اختیار اپراتور می باشد.

امکانات و ویژگی های خانه هوشمند

 •  کنترل هوشمند روشنایی ساختمان
 • سیستم کنترل پرده، کرکره، سایبان و درب اتومات
 • سیستم کنترل از راه دور ساختمان
 • سیستم هوشمند سرمایش و گرمایش
 • استفاده از سیستم ها امنیتی و قفل های هوشمند و دیجیتال
 • و....

برای خرید انواع قفل هوشمند برای اجرای این سیستم ها می توانید با فروشگاه ایران لاک تماس بگیرید.

هزینه هوشمند سازی ساختمان

هزینه هوشمند سازی ساختمان چقدر است؟

فاکتورهای متعددی بر روی هزینه طراحی و اجرای هوشمند سازی یک ساختمان تاثیر دارد. شما در ابتدا باید مشخص نمایید تا چه حدی تمایل به هوشمند سازی ساختمان خود دارید. آیا فقط تمایل دارید از سیستم های امنیتی هوشمند استفاده نمایید یا تمایل دارید سیستم های روشنایی و موتورخانه شما نیز هوشمند شوند؟ همچنین میزان متراژ ساختمان شما نیز در هزینه اجرایی این سیستم تاثیر گذار است. طبیعتاً هر چقدر متراژ خانه بیشتر باشد، تعداد تجهیزات بیشتری برای هوشمند سازی خانه استفاده می شود. اما این امکان هم وجود دارد که هزینه هوشمند سازی ساختمان ۱۰۰ متری از یک ساختمان ۲۰۰ متری به علت نیاز و سلیقه متفاوت مشتری بیشتر شود. بنابراین نمی توان قیمت دقیقی را اعلام نمود و برای کسب اطلاعات در مورد هزینه ها باید با عوامل اجرایی در این زمینه صحبت نمایید.همچنین قیمت خانه هوشمند با توجه به قدمت ساخت برآورد می شود. ساختمان ها به سه دسته تقسیم می شوند که عبارتند از:

 • ساختمان های درحال ساخت
 • ساختمان های نوساز
 • ساختمان های قدیمی

بهترین زمان برای هوشمند سازی ساختمان زمانی ست که ساختمان در حال ساخت است. چون معمار می تواند بهترین جا را برای قرارگیری تجهیزات هوشمند از جمله صفحه کلیدها، سنسورها، ماژول های هوشمند، صفحه لمسی و … مشخص کند. در این صورت علاوه بر مطلوب شدن نتیجۀ کار، هزینه هوشمند سازی ساختمان به دلیل امکان سیم کشی راحت و عدم نیاز به تخریب کمتر خواهد شد.

قفل درب هوشمند

قفل درب هوشمند یکی از مهم ترین تجهیزات برای ایجاد امنیت و هوشمند سازی ساختمان می باشد. این قفل ها در مدل های مختلف تولید شده و برای کاربردها وو اهداف مختلف در بازار موجود می باشند. بیشترین کاربرد این قفل ها به عنوان قفل درب ورودی ساختمان می باشد. دسته دیگری از قفل هوشمند، دستگیره های دیجیتال و هشومند می باشند. دستگیره هوشمند به سه دسته کلی دستگیره کارت، رمز و اثر انگشت تقسیم بندی می شوند. از آنجایی که قفل درب هوشمند از نظر کیفیت نیز انواع متعددی دارند و در کشورهای مختلف ساخته می‌شوند باید دستگیره ای تهیه نمایید که بهترین ویژگی ها را دارا باشد.

استفاده از قفل دیجیتال برای هوشمند سازی ساختمان

برق اضطراری هوشمند

در یک خانه هوشمند میتوانیم با نصب UPS امکان برق دهی به کلیه روشنایی های ساختمان در صورت قطع برق و بدون نیاز به سیمکشی متفاوت، میسر می شود.به این صورت که با قطع برق UPS به طور خودکار وارد مدار شده و با کنترل تعداد چراغهای روشن بر اساس اولویتهای تعیین شده، علاوه بر اینکه امکان برق دهی به کلیه روشناییهای ساختمان فراهم می شود، از ایجاد بار اضافه برای ups نیز جلوگیری خواهد شد. البته این ویژگی از جمله امکانات خانه هوشمند کوباکو میباشد که به دلیل طراحی سیستم در داخل کشور با سیستم خانه هوشمند یکپارچه پیاده سازی می شود.

کنترل هوشمند روشنایی

نظر به اینکه سیستم های روشنایی، سهم عمده ای از مصرف انرژی در یک ساختمان را شامل می شوند؛ در یک سیستم هوشمند ساختمان با بهره گیری از سنسورهای تشخیص حضور، سنسورهای تشخیص نور محیط و نصب کلیدهای هوشمند علاوه بر امکان تنظیم میزان نوردهی محیط، مصرف انرژی تا حد چشمگیری کاهش می یابد. بطور کلی امکاناتی که در راستای کنترل روشنایی در یک خانه هوشمند در اختیار کاربران قرار می گیرد می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. قابلیت کنترل سیستم روشنایی به طورمجزا در هر ناحیه
 2. قابلیت کنترل سیستم روشنایی بر اساس سناریو های مختلف مثل: سناریو ورود، خروج، مهمان، خواب، و ...

سیستم سرمایش و گرمایش 

برای کنترل سیستم سرمایش و گرمایش که به وسیله دستگاه تهویه مطبوع انجام می پذیرد دمای پیش فرض توسط کاربرتنظیم گردیده (Set Point) و شروع به فعالیت می نماید. دراین حالت زمانی که دمای فضای مذکور به حد مطلوب رسید فرمان توقف فعالیت سیستم سرمایش و گرمایش توسط برنامه از پیش تعیین شده صادر می گرددکه منجر به کاهش مصرف انرژی می انجامد.

سیستم کنترل از راه دور ساختمان 

کلیه اماکنی که به سیستم هوشمند مجهز شده اند قابلیت کنترل از راه دور ( خارج از ساختمان) از طریق تلفن همراه، اینترنت (GPRS) و SMS را دارا می باشند. این امکان ما را قادر می سازد تا به بهترین نحو ممکن محیط را برای استفاده و کنترل، آماده و مهیا سازیم. امتیاز شما به این مطلب چقدر است؟


ارسال نظر درباره این موضوع

Loading...
(اختیاری)